Regulamin klas wojskowych

Węzły żeglarskie

W galerii znajdują się podstawowe węzły żeglarskie - żeglarskie ABC każdego początkującego żeglarza. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Pierwsze wejście na jacht i komendy żeglarskie

PIERWSZE WEJŚCIE NA POKŁAD, czyli jak przygotować się do rejsu.

Wchodząc na pokład żaglówki po raz pierwszy, słyszymy o jakimś rumplu, kokpicie czy achtersztagu. O czym dobrze wiedzieć zawczasu, zanim znajdziemy się na wodzie? Zapoznamy się wstępnie z budową jachtu, co znacznie ułatwi nam  wykonywanie poleceń kiedy będziemy przydzieleni do wachty pokładowej.

Zgłaszając się na rejs stajemy się członkiem załogi. Będziemy sterować, pilnować kursu, nawigować i prowadzić obserwację. Możemy chodzić niewyspani, a może być tak, że wyśpimy się „za wszystkie czasy”. Nie ominie nas też gotowanie, zmywanie i sprzątanie jachtu. Jeśli nie mamy doświadczenia - nic nie szkodzi.

Po to jest na jachcie doświadczony skipper i inni członkowie załogi, żeby nas (prawie) wszystkiego nauczyć (nawet gotowania, jeśli będzie trzeba).

Czytaj więcej: Pierwsze wejście na jacht i komendy żeglarskie