Odwiedziło nas

10517941

Your IP: 18.234.255.5
Dziś jest: 2020-12-01Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością dla Kształcenia Morskiego

FaceBookTwitter


Aktualności z biblioteki

WYDARZENIA KULTURALNE

  

7.edycja Festiwalu Czytania w Szczecinie "Odkrywcy Wyobraźni" 
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

15.11. / piątek
Sala Pod Piramidą

Godz. 17:00 Uroczyste otwarcie Festiwalu z udziałem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i Dyrektora Książnicy Pomorskiej Lucjana Bąbolewskiego oraz zaproszonych gości

ROK GUSTAWA HERLINGA GRUDZIŃSKIEGO

Godz. 17.15 Dziennik pisany nocą  Gustawa Herlinga Grudzińskiego – czyta Wojciech Wysocki

Godz. 18.00 O życiu i twórczości Gustawa Herlinga Grudzińskiego – spotkanie ze Zdzisławem  Kudelskim i Markiem Zagańczykiem prowadzi Konrad Wojtyła

Godz. 19.00 Dziennik pisany pod wulkanem – pokaz filmu dokumentalnego w reż. Andrzeja Titkowa (Sala im. Zbigniewa Herberta)

Godz. 20.00 NIKE 2019 / Nie ma Mariusza Szczygła – czytanie performatywne, reż. Piotr Ratajczak, wykonanie: Anna Nehrebecka, Krzysztof Wakuliński, oprawa muzyczna: Emilia Raiter

 

16.11. / sobota
Sala Pod Piramidą

Godz. 11.00 Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla  czyta Anna Nehrebecka  / dla dzieci

Godz. 12.00 SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ  / Pasieka dredziarza Ewy Piątek i Pawła Piątka – spotkanie z autorami

Godz. 13.00 Krótka wymiana ognia  Zyty Rudzkiej – czyta Dominika Ostałowska

Godz. 14.00 Drżące kadry. Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u Piotra Czerkawskiego – spotkanie z autorem prowadzi Michał Ogórek

Godz. 15.00 Amantka z pieprzem Grażyny Barszczewskiej – spotkanie z autorką prowadzi Małgorzata Frymus

Godz. 16.00 Profesor Tutka Jerzego Szaniawskiego – czyta Wojciech Pszoniak

Godz. 17.00 ONI ODESZLI, ICH GŁOSY POZOSTAŁY / Roman Wilhelmi. Biografia Marcina Rychcika, wspomnienie o aktorze z udziałem autora książki, Kariny Wilhelmi-Tecław, Grażyny Barszczewskiej – spotkanie prowadzi  Robert Szewela

Niczego nie żałuję – pokaz filmu dokumentalnego o aktorze w reż. Kariny Wilhelmi -Tecław 
(Sala im. Zbigniewa Herberta, godz. 19.00)

Godz. 19.00 LITERACKI NOBEL-OLGA TOKARCZUK / Opowiadania zimowe  –  czyta Katarzyna Figura, Prowadź swój pług przez kości umarłych – czyta Krystyna Czubówna

Lekcja o Oldze Tokarczuk – prowadzi prof. dr hab. Andrzej Skrendo (obecność obowiązkowa)

Sala Stefana Flukowskiego

Godz. 15.00-19.00 Szczecinianie czytają Olgę Tokarczuk – nagranie audiobooka ze specjalnym udziałem Krystyny Czubówny (każdy z uczestników nagrania, otrzyma pamiątkowy audiobook)

Zapisy osób chętnych do udziału w nagraniu do 12.11.2019    -   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

17.11. / niedziela
Sala Pod Piramidą

Godz. 12.00 Księżniczka na ziarnku grochu Hansa Christiana Andersena   czyta Katarzyna Figura / dla dzieci

Godz. 13.00 BLIŻEJ NATURY Rzecz o ptakach Noaha Stryckera – czyta Krystyna Czubówna

Godz. 14.00 Republika. Nieustanne tango Leszka Gnoińskiego – spotkanie z autorem prowadzi Piotr Rokicki

Godz. 15.00 3O LAT OD PIERWSZYCH WOLNYCH WYBORÓW / Można wybierać. 4 czerwca 1989 Aleksandry Boćkowskiej, Polityka i kultura  Rafała Grupińskiego – spotkanie z autorami prowadzi Jerzy Kisielewski

Godz. 17.00 Tomasz Jastrun – spotkanie z pisarzem prowadzi Konrad Wojtyła

Godz. 18.00 Jak nakarmić dyktatora  Witolda Szabłowskiego – spotkanie z autorem prowadzi Michał Ogórek                                                                                                                                     

Godz. 19.00 Idę, ciągle idę. Czytanie twórczości Anny Świrszczyńskiej, scenariusz: Maria Topczewska, wykonanie: Maja Komorowska i Łukasz Borkowski

Sala im. Zbigniewa Herberta
Godz. 18.00 Dom Literatów czyli kartoteka zebrana – pokaz filmu dokumentalnego w reż. Marka Gajczaka, opowiadający o dziejach kamienicy w Krakowie przy ul. Krupniczej 22 i losach jego mieszkańców – literatów, wśród których znaleźli się m.in. K.I. Gałczyński, W. Szymborska, S. Mrożek, S. Kisielewski – słowo wstępne Jerzy Kisielewski

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Teatr Polski – Scena na Łasztowni
14.11./ czwartek

Godz. 19.00 Ballada o Franku Piesiku, reżyseria: Adam Opatowicz, scenariusz: Adam Zadworny, wykonanie: Roma Gąsiorowska, Krzysztof Wakuliński, Olek Różanek, Sławomir Kołakowski
wejściówki tylko 5 zł :)
Dostępne od 31.10.2019 r. w Teatrze Polskim, ul. Swarożyca 5.
W dniu wydarzenia na 2 godz. przed czytaniem w kasie Teatru Polskiego - Scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40 (liczba miejsc ograniczona).

 Kluboksięgarnia FIKA

16.11. / sobota
Godz. 11.00 Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą Agnieszki Frączek – spotkanie z autorką / dla dzieci

Godz. 15.00 Muminki Tove Jansson – czyta Dominika Ostałowska / dla dzieci

17.11. / niedziela
Godz. 11:00 / 12.00 / 13.00 Warsztaty plastyczne z picterbookami i pop-upami /
dla dzieci 6-10 lat
obowiązują zapisy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 


LEKCJE O HISTORII NASZEJ SZKOŁY

 

W październiku wszystkie klasy pierwsze i drugie miały okazję na lekcjach wychowawczych zapoznać się z historią naszej szkoły.

Uczniowie  wykazywali duże zainteresowanie podczas lekcji, na których poznali rodowód połączonych placówek. Dowiedzieli się również o wielu ważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce   po połączeniu szkół i wkomponowały się na stałe w kalendarz imprez szkolnych.

W czytelni znajduje się wystawa kronik i publikacji szkolnych, wzbogacająca przekazywaną przez nauczycielki wiedzę.

W ramach ewaluacji odbył się quiz wiedzy z bieżącej lekcji, który pozwolił wyłonić najbardziej zainteresowanych kandydatów do dalszego etapu, a mianowicie do konkursu o historii szkoły, który odbędzie się w listopadzie.

 


KONKURS CZYTELNICZY

 

21 lutego w ramach obchodów TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO  uczniowie klas trzecich i czwartych przystąpili w bibliotece do konkursu czytelniczego pt."Bohaterowie....nie tylko lektur szkolnych".

Wśród 20 uczestników konkursu wyłoniono 2 zwycięzców o jednakowej liczbie zdobytych punktów.

 Zwycięzcami konkursu zostali: WIKTORIA OSTATEK z klasy 3 Tiw A i KAMIL KRUSZCZYŃSKI również z klasy 3 TiwA.

  

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!! 

 

Zwycięzcy otrzymają nagrody.

 


PROPOZYCJE KULTURALNE

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

GODZ.17.30 CZWARTEK 24.01.2019- wstęp wolny

KRZYSZTOF JANCZAR PRZECZYTA POEZJĘ BUŁATA OKUDŻAWY I WŁODZIMIERZ WYSOCKIEGO
PROWADZENIE- MICHAŁ KAWECKI
OPRAWA MUZYCZNA- RYSZARD LEOSZEWSKI (GITARA)
MIEJSCE- ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH WEJŚCIE A
(wejściówki od godz.17)

 

ProMedia

24.01.2019 CZWARTEK GODZ 18.00-wstęp wolny

ŚWIAT OCZAMI REPORTEREK- KAROLINY SULEJ I URSZULI JABŁOŃSKIEJ, KTÓRE OPOWIEDZĄ O SWOICH NAJNOWSZYCH KSIĄŻKACH O TAJLANDII I USA, O KULISACH ICH POWSTANIA, DOŚWIADCZENIACH KOBIET PODRÓŻY W NIEZNANE.

  


 MIKOŁAJKOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PT. "PORA NA LEKTORA"

 

5 grudnia w konkurencji pięknego czytania w naszej  bibliotece zmierzyli się chętni  uczniowie klas pierwszych.  Przy blasku świec,  choinki i zapachu piernika uczniowie czytali fragmenty swoich, wybranych książek.

Umiejętności lektorów oceniało jury w składzie: Panie Dyrektorki- Elżbieta Moskal i Joanna Grębosz-Cichocka oraz Pani Kierownik internatu- Izabela Sulikowska-Suchy.

Udział w konkursie wzięli uczniowie: Dutkiewicz Oliwer, Pietruszka Paweł-klasa 1TMŻ, Gębala Piotr, Wodziński Piotr- klasa 1TBOM, Grobecki Michał, Sobiś Michał, Prochera Piotr, Mąkowska Samanta- klasa 1TN, Postój Patryk, Samodur Remigiusz, Bzdręga Emilia-klasa 1TI, Orkiszewski Dominik, Baranowski Krzysztof-klasa 1Tme.

 

Zwycięzcami konkursu zostali: Samanta Mąkowska i Grobecki Michał z klasy 1TN.

 

Atmosferę konkursu umilił "czekoladowy mikołaj" dla każdego uczestnika konkursu. Zwycięzcy zaś otrzymają dodatkowo  nagrody i dyplomy. Wielkie gratulacje  i podziękowania dla wszystkich, a w szczególności dla laureatów!!!

Zdjęcia ze spotkania znajdują się na stronie szkolnego facebooka.

  


 SPOTKANIE Z POETĄ W BIBLIOTECE

 

Dnia 18 października zaszczycił naszą czytelnię swoją skromną osobą  Pan Marek Maj-szczeciński poeta, reżyser sztuk teatralnych oraz spektakli poetyckich. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Malowanie Słowem"oraz Konkursu Literackiego "O Bursztynowe Pióro".

Pan Marek zarecytował kilka swoich wierszy z  tomiku "Obrzeża i skraje", a także posłuchał  swoich wierszy w wykonaniu młodzieży. 

Dla wielu wierszy pana Marka została skomponowana muzyka w związku z czym  można obejrzeć teledyski na kanale youtube ze Szczecinem w tle, posłuchać pięknej muzyki i słów np. "Wiem jak nie jest i nie wiem jak jest", "Chyłkiem nocą", "Nie strącajcie wariatów z drzew" czy "Dossier". Pan Marek promuje też naszą lokalną rzeczywistość wśród znanych  artystów ze stolicy nagrywa teledyski  min. z Joanną Kołaczkowską z kabaretu"Hrabi np. - "Świąteczna kartka ze Szczecina"

Zarówno młodzież,  Panie Dyrektorki jak i nauczyciele zadawali Panu Markowi wiele mądrych pytań, w związku z czym wywiązała się twórcza dyskusja w miłej atmosferze. Klimat rozmowy  z poetą był bardzo przyjazny, co skłaniało uczestników do otwartości  w zadawaniu pytań.

Tomik wierszy pt. "Obrzeża i skraje" znajduje się w naszej bibliotece.

Poeta zadeklarował również chęć współpracy  z młodzieżą naszej szkoły w ramach twórczości artystycznej. 

Panu Markowi pięknie dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że ta współpraca znajdzie dalszy ciąg w celu rozbudzania wrażliwości u młodego człowieka, tak poszukiwanej w dzisiejszej rzeczywistości.

Zdjęcia ze spotkania znajdują się na szkolnym facebooku.

 


  6 EDYCJA FESTIWALU CZYTANIA "ODKRYWCY WYOBRAŹNI"  19-21-PAŹDZIERNIKA

 

Na program Festiwalu złożą się: aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie, spektakle teatralne, czytania i warsztaty dla dzieci.

Wśród artystów, którzy dla Państwa przeczytają fragmenty utworów literatury polskiej i światowej będą m.in.: Anna Seniuk, Izabela Dąbrowska, Krystyna Czubówna, Anna Cieślak, Jerzy Trela, Cezary Kosiński, Krzysztof Kamiński, Przemysław Wyszyński oraz znani aktorzy szczecińscy.

Po rocznej nieobecności powraca Wojciech Pszoniak, który będzie gościem spotkania z reżyserem i pisarzem Januszem Majewskim oraz przeczyta fragmenty książki francuskiego pisarza Pierre’a Lemaitre'a Do zobaczenia w zaświatach. Powieść ta otrzymała Grand Prix Nagrody Goncourtów, określanej mianem „małego Nobla”.

Nie zabraknie spotkań z pisarzami. Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością m.in. Anna Bikont, Andrzej Franaszek, Eustachy Rylski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Monika Wąs, Klementyna Suchanow, Joanna Kuciel-Frydryszak, Janusz Majewski, Marek Łuszczyna i Jacek Fedorowicz.

Z okazji Roku Zbigniewa Herberta zapraszamy na cykl wydarzeń poświęconych poecie: spotkanie z autorem biografii pisarza, Andrzejem Franaszkiem, spektakl Pan Cogito - przygody z muzyką w wykonaniu Anny Seniuk i Emilii Raiter, konkurs recytatorski twórczości Zbigniewa Herberta oraz wystawę przygotowaną przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, wzbogaconą zbiorami Książnicy Pomorskiej.

Z okazji Roku Ireny Sendlerowej przygotowaliśmy spotkanie z Anną Bikont, autorką biografii Sendlerowa. W ukryciu, za którą otrzymała w tym roku nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Prof. Jerzy Bralczyk opowie nam o miłości w języku, prezentując swoją ostatnią książkę Pokochawszy, natomiast Michał Ogórek przedstawi 100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców – nowość na rynku wydawniczym.

Pochodzący ze Szczecina reżyser Piotr Ratajczak, na podstawie tekstów Adama Zadwornego, zaprezentuje wyjątkowy projekt pt.Dziki Zachód – historie nieopowiedziane w wykonaniu warszawskich i szczecińskich aktorów.

Swoją prapremierę na festiwalu będzie miała muzyczna sztuka grozy dla dzieci Po tamtej stronie burzy – Horropera autorstwa Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego, z muzyką Jacka Wierzchowskiego. W wydarzeniu udział wezmą aktorzy szczecińskich teatrów.

W cyklu ONI ODESZLI, ICH GŁOSY POZOSTAŁY wspominać będziemy wybitnego aktora teatralnego i filmowego Wiesława Michnikowskiego.

Zaprezentowany zostanie nowy cykl PISARZ TEŻ CZŁOWIEK, w ramach którego odbędą się pokazy filmów dokumentalnych. Obejrzeć będzie można m.in. filmy Andrzeja Titkowa o Andrzeju Bursie, Marku Hłasce, Gustawie Herlingu Grudzińskim i Tadeuszu Konwickim. Po sobotniej projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem.

W ramach Festiwalu będzie można zobaczyć trzy spektakle teatralne: Cesarz - Redivivus – monodram Jolanty Olszewskiej zrealizowany na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego; Zupa Rybna w Odessie – monodram o Janie Karskim oraz Fortepian Paderewskiego – sztukę biograficzną poświęconą pamięci genialnego kompozytora i pianisty.

Mamy nadzieję, iż tegoroczny program wyda się Państwu interesujący i każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Do zobaczenia na Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” Szczecin 2018.

 


NARODOWE CZYTANIE FRAGMENTÓW POWIEŚCI STEFANA ŻEROMSKIEGO "PRZEDWIOŚNIE" NA ZEBRANIACH Z RODZICAMI

 

W  ślad za Parą Prezydencką 21 września 2018 r. uczniowie niektórych klas powitali rodziców czytając wybrane fragmenty “Przedwiośnia”. Dziękujemy odważnym lektorom i wychowawcom za udział w tej szkolnej, patriotycznej i zarazem wychowawczej akcji. 

“Przedwiośnie” to potępienie rewolucji jako największego kataklizmu na świecie. Jest to próba odnalezienia dróg odbudowy Polski. To także powieść o dojrzewaniu, skomplikowanym okresie, który przechodzi każdy człowiek. 

Młody bohater szuka odpowiedzi na pytanie:” jak żyć w świecie, w którym sprawiedliwość jest akceptowaną normą, a próba walki z niesprawiedliwością kończy się przemocą i zbrodnią”? 

“Przedwiośnie” to powieść niezwykle aktualna, ponieważ dotyczy problemów dotyczących człowieka niezależnie od epoki, w której żyje. 

Irytująca, bo stawia pytania nie dając odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę każdy musi ją dać sobie sam...

- Technikum Morskie i Politechnicznej -

- Branżowa Szkoła I stopnia -

- LO dla Dorosłych - Szkoła Policealna dla Dorosłych -

KONTAKT: 71-699 Szczecin, ul. Hoża 6, tel. 91-44-20-933 fax.: 91-44-20-516 e-mail: sekretariat@zce.szczecin.pl