Delegacja młodzieży ZCEMiP na Marszu Żywych 2016

Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, którego Żydzi używają podczas ważnych świąt. Celem uczestnictwa w Marszu Żywych naszej młodzieży było upamiętnienie ofiar zbrodniczego, nazistowskiego reżimu. Ważnym elementem uroczystości były rozmowy na temat dramatycznych wydarzeń II wojny światowej, bolesnych zarówno dla społeczności żydowskiej, jak i polskiej, prowadzonych z ocalonymi z Holocaustu. Nasza młodzież  z uwagą wysłuchała relacji pani Evy Perlman, która ocalała dzięki temu, że jako dziecko miała blond włosy i niebieskie oczy. Ponadto uczniowie mieli możliwość odbycia wielu interesujących rozmów ze swoimi rówieśnikami, którzy przybyli z ok. 50 krajów, by złożyć hołd ofiarom Holocaustu. Tematem przewodnim był problem zafałszowywania historii i niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.

Po zakończeniu uroczystości nasza młodzież z Oświęcimia pojechała do Krakowa, gdzie wraz z opiekunami spacerowała po dawnej stolicy państwa, przypominając sobie fakty z historii Polski i podziwiając zabytki.