DNI SKANDYNAWSKIE 2016 W SZCZECINIE

Uroczystość  PREZENTACJI SZKÓŁ SZCZECIŃSKICH odbyła się 22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 45 w Szczecinie, przy ulicy Benesza. Wspaniała zabawa zaczęła się o godzinie 11:00, kiedy to Prezydent  Miasta Piotr Krzystek wspólnie z dostojnymi Gośćmi z krajów skandynawskich zapoznali się ze stoiskami wystawienniczymi dzieci i młodzieży.

Uroczyste i artystyczne spotkanie uświetnili swoją obecnością m.in. Ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh, Ambasador Królestwa Norwegii - Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Danii  - Steen Hommel, Ambasador Finlandii - Hanna Lehtinen, dyrektorzy szczecińskich szkół, nauczyciele, przedstawiciele władz miejskich, oświatowych, samorządowych, a także przedstawiciele środowisk pozarządowych, artystycznych i kulturalnych.

Oprócz licznych wystaw i konkursów plastycznych odbyły się piękne pokazy młodych artystów, którzy swoimi talentami przybliżyli wszystkim zebranym kulturę krajów skandynawskich. Nie zabrakło Muminków, trolli, Pippi, syrenek, piratów, Wikingów oraz postaci z baśni Andersena. Było dużo tradycyjnej i klasycznej muzyki skandynawskiej a także smaczna i zdrowa skandynawska kuchnia.

Nasza reprezentacja ZCEMiP, Uczniowie klas ITN i II TL oraz Członkowie „NORDIC CUTURE HOUSE” zaprezentowali się po mistrzowsku.

Pokazaliśmy szczecińskiej publiczności wystawę fotograficzną „SCANDINAVIA”, ukazującąmajestatyczne piękno skandynawskiej natury.Wystawę przygotowali technicznie uczniowie klasy IV TN. Dziękujemy!

Z wielkim zachwytem zebrani oglądali pokaz artystycznej biżuterii „NASZYJNIK DLA LAGERTHY”, zainspirowanej dawnymi ozdobami Wikingów. Biżuterię wykonali Uczniowie ZCEMiP pod okiem Pani Marzeny Rodziewicz i Pani Anny Kubik, którym serdecznie DZIĘKUJEMY! Wszyscy Goście byli pod wrażeniem pomysłowości i talentów młodzieży naszej szkoły.

Wspólnie z Członkami „NORDIC CUTURE HOUSE” urządziliśmy KĄCIK KULINARNY „POSMAKU SKANDYNAWII”. To także był hit!Członkowie Stowarzyszenia Centrum Kultury Skandynawskiej pod opieką Szwedki, Wiceprezesa NCH Pani Iriny Policastro, upiekli tradycyjne szwedzkie  KANELBULLAR, czyli słodkie bułeczki cynamonowe.Wielką porcję tych pysznych bułeczek upiekli także mili członkowie NCH – Państwo Monika i Damian Drączkowscy. DZIĘKUJEMYJ

Podczas prezentacji w SP 45 zniknęły one w mgnieniu oka. Goście z radością jedli także świeże przysmaki, przywiezione prosto z Norwegii: Tartinki z pastą z łososia, z dżemem norweskim, z mięsem z baraniny- STRANDAMØR i owcy – FENALÅR, z  łososiem NORWEGIAN SALMON, z serkiem Philadelphia, z tradycyjnym serem norweskim BRUNOST, ze szwedzkim kawiorem.Dzieciakom bardzo smakował szwedzki ryż na mleku z sokiem malinowym.Była to istna skandynawska uczta!

Reprezentacja ZCEMiP pod opieką Pani Jolanty Halickiej i Prezesa NCH Pani Violetty Tarnowskiej, podczas tegorocznych DNI SKANDYNAWSKICH miała okazję opowiedzieć o naszej szkole oraz zaprosić dorosłych i młodzież w gościnne progi ZCEMiP.

Umundurowani uczniowie klas morskich wzbudzali powszechny podziw i zainteresowanie Dostojnych Gości  oraz Telewizji Polskiej, a nasze stoisko wystawiennicze otrzymało WIELKIE BRAWA!

Wszystkim uczestnikom i współpracownikom oraz Pani Dyrektor Beacie Zalewskiej DZIĘKUJEMY za wkład pracy i zaangażowanie.
Galeria z wydarzenia