Wreszcie pod żaglami

Po niekorzystnym kursie pod wiatr, późniejszej flaucie (brak wiatru) wreszcie dmuchnęło z dobrej strony i godziny szkoleń mogły być skutecznie sprawdzone w praktyce. Dziesiątki lin ciągniętych przez dziesiątki rąk podniosły nasze żagle i ruszyliśmy bez pomocy silnika, tak, jak przez wieki przed nami żeglowali nasi przodkowie, wielcy odkrywcy nieznanych lądów. Wszyscy młodzi adepci zawodów morskich w naszej szkole prawdopodobnie już nigdy nie będą mieli okazji być w załodze fregaty, więc ten czas zapisze się w ich pamięci na całe życie. Zapamiętają wzajemną współpracę i pomoc, zapamiętają odpowiedzialność za siebie i innych a także ciężką pracę dla osiągania wspólnych celów.