Morze Północne

Pożegnaliśmy ląd, pożegnaliśmy pilotów rzecznych i morskich, i nastała codzienna rzeczywistość morska w rytm wybijanych szklanek i zmian kolejnych wacht. Wśród praktykantów z trzech szkół, uczniowie z ZCEMiP w Szczecinie są jedynymi, którzy uczestniczą w rejsie po raz drugi, stąd ich wiedza i doświadczenie służą ich koleżankom i kolegom, którzy pierwszy raz są na statku. Starszymi wacht zostali uczniowie Nikola Zielińska, Hubert Adamów i Mateusz Skrobacki. Doświadczenie na morzu było również atutem podczas pogorszenia pogody. Gdy przy wzmagającym wietrze od dziobu statek przez dobę rytmicznie przegłębiał się i kołysał, nasi uczniowie nie chorowali, podczas gdy młodsi koledzy boleśnie składali swą ofiarę Neptunowi. Na szczęście wiatr zelżał, zdrowie wróciło i wszyscy wzięli się do systematycznej nauki lin, prac pokładowych, ćwiczeń na masztach i innych obowiązków morskich. Przed nami kilka dni żeglugi, nim dotrzemy do Lerwick – największej miejscowości na Wyspach Szetlandzkich.