IV Debata Międzyszkolna za nami

debata201808 listopada 2018 roku w auli szkolnej Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej odbyła się IV Międzyszkolna Debata Drogi Polaków do niepodległości... Podczas ponad dwugodzinnego spotkania młodzież Zespołu Szkół nr 4 i ZCEMiP dyskutowała na temat różnych wydarzeń, które 100 lat temu doprowadziły naszych rodaków do wolności.

Debata podzielona została na pięć wątków tematycznych:

1. Czy Polacy odzyskali niepodległość dzięki wzniecaniu powstań narodowych w XIX wieku?
  2. Czy I wojna światowa przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości?
  3. Czy realizacja haseł pracy organicznej oraz pracy u podstaw miała wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości?
  4. Piłsudski vs. Dmowski - czyja droga do niepodległości była korzystniejsza dla państwa polskiego i jego obywateli?
  5. Czy można wskazać jedną, najważniejszą drogę, która doprowadziła Polaków do niepodległości?

Na zakończenie każdego wątku tematycznego głos zabierali zaproszeni eksperci, wśród których byli: Pan dr hab. Grzegorz Ciechanowski - Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Pan dr Tomasz Ślepowroński - Uniwersytet Szczeciński, Pan dr Grzegorz Czapski – szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Pani Agnieszka Szeszko – nauczycielka historii, współtwórczyni idei debat międzyszkolnych, Pan Robert Abelite – przewodnik turystyczny i krajoznawca.

Tematyka historyczna była często pretekstem do przemyśleń na temat współczesności. Jak co roku młodzież stanęła na wysokości zadania. Wiedza, argumentowanie i opanowanie to atuty młodych uczestników debaty, należy bowiem podkreślić, że konieczność bronienia tezy, która nie zawsze jest zgodna z przekonaniami jest zadaniem bardzo trudnym. Goście z wielkim uznaniem wypowiadali się na temat debaty - jej pomysłu, konstrukcji i przygotowania młodzieży debatującej oraz postawy publiczności, przekazali również młodym dyskutantom wiele cennych uwag merytorycznych.

Zapraszamy za rok na kolejną międzyszkolną debatę.