IV Debata Międzyszkolna już wkrótce!

debataZapraszamy serdecznie na IV Debatę Międzyszkolną, która odbędzie się
08 listopada 2018 r. o godzinie 11.00 w auli Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie przy ulicy Hożej 6.

Ta cykliczna impreza odbywa się w tym roku pod hasłem Drogi Polaków do niepodległości... i wpisuje się w obchody 100. rocznicy wolnej Polski. W debacie wezmą udział uczniowie dwóch znanych w Szczecinie szkół kształcących w zawodach morskich i technicznych - Zespołu Szkół nr 4 oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej.

Dyskusja młodzieży skupi się wokół pięciu wątków tematycznych:

1. Czy Polacy odzyskali niepodległość dzięki wzniecaniu powstań narodowych w XIX wieku?
  2. Czy I wojna światowa przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości?
  3. Czy realizacja haseł pracy organicznej oraz pracy u podstaw miała wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości?
  4. Piłsudski vs. Dmowski - czyja droga do niepodległości była korzystniejsza dla państwa polskiego i jego obywateli?
  5. Czy można wskazać jedną, najważniejszą drogę, która doprowadziła Polaków do niepodległości?

W spotkaniu, oprócz młodzieży obu szkół, będą uczestniczyć przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Kościoła Katolickiego, Wojska Polskiego, świata polityki oraz przedstawiciele mediów.