10 grudnia Europejski Dzień Prawnika

10 grudnia 2015 r. w całej Europie odbędzie się Europejski Dzień Prawnika poświęcony tematyce wolności słowa. Tego samego dnia obchodzony będzie także Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowanie idei państwa prawa i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby propagować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Tegorocznym tematem Europejskiego Dnia Prawnika jest wolność słowa. CCBE zwraca uwagę, że konieczność poszanowania tego prawa stała się szczególnie istotna w kontekście przeprowadzonych na początku tego roku zamachów na satyryczne czasopismo Charlie Hebdo w Paryżu, w którym zginęli niewinni ludzie. Wydarzenia te zmusiły do zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica pomiędzy prawem do wyrażania swoich myśli oraz prawem do poszanowania cudzych poglądów i wyznania.

10 grudnia w naszej szkole będziemy gościć Pana mecenasa Zbigniewa Olecha, który spotka się z uczniami klasy 2Tiw.

Katarzyna Michoń – pedagog ZCEMiP