2013.06.22- Historycy "zamieszali w peerelowskim kotle!"

7 czerwca 2013 roku reprezentanci naszego Technikum Morskiego i Politechnicznego  wzięli udział w niezwykle interesującym III Turnieju Historycznym „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle” zorganizowanym przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Turniej odbył się w gościnnych progach Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Szczecinie przy Alei Piastów.
W szranki t
urniejowe stanęło ponad trzydzieści drużyn ze szkół  ponadgimnazjalnych z terenu całego województwa zachodniopomorskiego. Pytania konkursowe dotyczyły dziejów Polski  w latach 1944-1989 i obejmowały swym zakresem politykę, życie społeczne  oraz kulturę tamtego okresu. Zadania turniejowe postawiono zawodnikom w różnorodnych formach: oprócz standardowych testów sprawdzających wiedzę z tego okresu drużyny  musiały m.in.   rozpoznać ścieżki dźwiękowe seriali nakręconych i wyświetlanych w telewizji polskiej w okresie PRL i  rozpoznać postacie związane z tamtym okresem historii Polski. Przy tego rodzaju pytaniach liczyła nie tylko wiedza, ale i refleks turniejowiczów.

Nasze technikum reprezentowały, aż trzy drużyny:

- Mechatronicy  ( Sebastian Kurczok, Eryk Kwasowski, Maciej Paderecki) pod opieką pani Grażyny Suligi- Kwoki

- Pingwiny ( Maciej Kaźmierczak,  Adam Jakubowski, Miłosz Kochański)  pod opieką pana Tadeusza Szlachetki,

- Nawigatorzy ( Wojciech Kołodziejek, Łukasz Sobczak, Jakub Nowakowski)  pod opieką pani Agnieszki Szeszko.

Udział w tak niezwykłej rywalizacji dostarczył naszym drużynom wiele satysfakcji, dlatego  z całą pewnością nasi uczniowie podejmą rękawicę w walce o tytuł Mistrzów Turnieju w przyszłej- już IV edycji Turnieju Historycznego „Szerokim gestem”, która odbędzie się już za rok.

Agnieszka Szeszko