2013.06.21-Zdobywamy wiedzę nie tylko w szkolnej ławie!

W minionym tygodniu, mieliśmy ciekawe lekcje historii i wiedzy o społeczeństwie – najpierw  we wtorek 11.06., na dwóch godzinach lekcyjnych, gościliśmy Pana Leszka Ślepowrońskiego z Instytutu Pamięci Narodowej, który w ciekawy sposób wytłumaczył nam, czym był STAN WOJENNY w POLSCE. Mogliśmy zobaczyć fragmenty filmów, wypowiedzi  ludzi,  którzy w latach 1981-1983 byli internowani, zapoznać się z treścią dokumentów z tamtego okresu. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, czym zajmuje  się szczeciński IPN, mieszczący się na ul. Piotra Skargi, do odwiedzin którego zostaliśmy zaproszeni.

Uzupełnieniem  lekcji  jest wystawa poświęcona stanowi wojennemu w Szczecinie, która została wypożyczona z IPN  i wyeksponowana w sali nr 203.

Dwa dni później, w czwartek  13.06. pojechaliśmy całą klasą do Urzędu Miasta, gdzie najpierw odwiedziliśmy biuro Rzecznika Praw Konsumenta, a potem byliśmy obserwatorami posiedzenia jednej z komisji Rady Miasta.  Pani Rzecznik Longina Kaczmarek wyjaśniła nam podstawowe pojęcia, zapoznała z prawami jakie mamy jako konsumenci i poinformowała kiedy i gdzie możemy złożyć reklamację i prosić o bezpłatną pomoc. Na koniec spotkania dostaliśmy ciekawe ulotki i przydatne materiały reklamowe m.in.” Masz prawo- informacje dla młodych konsumentów”,  „ ABC młodego konsumenta”, „ Poznaj swoje prawa w przypadku sporów transgranicznych”.

O godz. 12.00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji  Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Mienia Rady Miasta, której obradom przysłuchiwaliśmy się. Radni zajmowali się projektami uchwał, które po dyskusji przegłosowywali m.in. rozpatrywali wniosek o darmową komunikację miejską w okresie sierpniowych regat w Szczecinie. Mogliśmy zobaczyć jak funkcjonuje nasz lokalny samorząd i to była inna lekcja wiedzy obywatelskiej.

Naszym zdaniem, każdy kto chciał to dużo się dowiedział zarówno z lekcji jak i wystawy oraz dużo wyniósł z wycieczki na Plac Armii Krajowej, gdzie mieści się Urząd Miasta. Teraz już wiemy, że  możemy jako pełnoletni obywatele być obserwatorami  nie tylko na komisjach,  ale także sesjach Rady Miasta Szczecina. Wydaje się nam, że można by częściej w taki sposób organizować lekcje, również dla innych klas.

Lekcje, wystawę z IPN oraz wycieczkę zorganizowała ucząca nas historii i wos, Pani mgr  Alicja Zalewska-Kubiak.

Uczniowie klasy 3 Tm: Sebastian i Rafał