Portrety Mileny i Janka na wystawie w Rouen

Zwiedzając Rouen wszedłem do jednego z licznych gotyckich kościołów, który jest nieczynny dla celów liturgicznych, odbywają się w nim koncerty lub wystawy. Wystawa która była prezentowana, przedstawiała portrety ludzi morza oraz ich refleksje na temat życia na morzu a także ich skojarzenia ze słowami morze, woda, czy ich sen o wodzie. Jakież było moje zaskoczenie, gdy wśród wielu ludzi morza różnych narodowości rozpoznałem dwóch uczniów naszej szkoły – Milenę i Janka. Ci uczniowie uczestniczyli we wcześniejszej Armadzie cztery lata temu. Oboje piszą o tym, że bali się pracy na morzu, jednak byli bardzo zmotywowani by podjąć to wyzwanie, że rejs pełen był trudnych sytuacji i ciężkiej fizycznej pracy, lecz uczniowie czuli, że są we właściwym miejscu, gdyż stanowili na statku jedną rodzinę, która razem przezwycięży wszystkie trudności. Milena stwierdziła że na statku jest silną dziewczyną bez strachu w świecie chłopaków, a gdy na morzu zachodzi słońce, czuje wewnętrzny spokój.