Praca przez całą dobę na każdym stanowisku

Uczniowie ZCEMiP z klas 3Tn i 3Tmom podczas odbywania praktyk morskich na żaglowcu Dar Młodzieży, poza bieżącą obsługą żagli pracują w ramach swoich czterogodzinnych wacht na każdym możliwym stanowisku. Praca na statku odbywa się całodobowo, gdyż w nocy jednostka również podąża swoim kursem i ktoś ją musi obsługiwać, dlatego też załoga i praktykanci podzieleni są na trzy wachty i pracują kolejno przez  4 godziny licząc od każdej godziny 12.00.

Poza wachtą gospodarczą, która zajmuje się pracami w kambuzie (okrętowa kuchnia) i pentrach (przygotowalniach posiłku do podania w mesie załogowej i studenckiej) oraz przy pracach porządkowych, praktykanci pracują na mostku i w siłowni. Zadaniami na mostku jest najważniejsza chyba obserwacja akwenu (służba na oku), praca z mapami i dziennikami oraz sterowanie wyznaczonym kursem. Praca w siłowni polega na bieżącym wykonywaniu prac konserwacyjno-serwisowych oraz bieżącej kontroli pracy całego gąszcza urządzeń. Ponadto praktykanci w dyspozycji bosmana wykonują bieżące pokładowe prace konserwacyjno-naprawcze. Wiadomo – morze jest słone a statek jest ze stali, więc skrobanie rdzy i malowanie to chleb powszedni na morzu. Jedno jest pewne: pracy na morzu nie brakuje, a każde wolne choćby 15 minut można wykorzystać na sen. W ocenie pedagoga jest jeszcze jeden, niezwykle pozytywny aspekt pracy na morzu – nie ma wi-fi i zasięgu telefonii, więc smartfony okazują się nieprzydatne, co sprzyja interakcjom i nawiązywaniu głębokich przyjacielskich więzi.