2013.05.24-3. z cyklu spotkań z interesującymi ludźmi

24 maja mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole – w ramach współpracy z 12. Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie -  pułkownika Jarosława Mądrego. To trzecie już spotkanie
z  cyklu imprez „Spotkania z ciekawymi ludźmi”. Tematem spotkania było życie żołnierzy polskich na misjach.  W przedsięwzięciu tym uczestniczyło sześć klas pierwszych, które żywo były zainteresowane tematyką żołnierską.  Pan pułkownik wraz z towarzyszącym mu żołnierzem opowiedzieli w bardzo ciekawy i przystępny sposób o codziennym trudzie budowania relacji zaufania między tubylcami a Polakami. W trakcie godzinnego wykładu uczniowie ZCEMiP poznali m. in. jak wygląda i jak zachowuje się w pełni przygotowany do boju żołnierz. Mogliśmy usłyszeć o trudach wojennych, niosących ze sobą strach, ból a nawet śmierć. Goście poruszyli również problem odmiennej kultury mieszkańców Iranu czy Afganistanu; niezwykle istotną sprawą choć niedocenianą przez obcokrajowców jest dla tamtejszych ludzi wiara, życie we wspólnocie kobiet i mężczyzn czy wychowanie dzieci zgodnie z tradycją islamu.  Dzięki tej wiedzy polscy żołnierze mogą wyruszać na kolejne misje wojskowe -  i -  cali i zdrowi z nich wracać. Spotkanie to było niezwykle  inspirujące dla młodzieży. Na koniec uczniowie zadawali mnóstwo pytań oraz zaprosili naszych gości na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym.

Teresa Bindas i Joanna Wachnik