2013.05.13- uczestniczymy w wykładzie prof. dr. hab. Grzegorza Wrochny

Dnia 13 maja 2013 roku ośmiu uczniów naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Michoń  uczestniczyło w wykładzie prof. dr. hab. Grzegorza Wrochny – dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych- na temat „Energetyka jądrowa – regres czy renesans?” Podczas wykładu dowiedzieliśmy się między innymi, że na tragedię w Fukushimie  nałożyły się dwa zjawiska: trzęsienie ziemi i brak chłodzenia reaktora z powodu zmycia przez fale tsunami silników Diesla. Większość osób odniosła obrażenia na skutek trzęsienia ziemi i działania fal tsunami, a nie awarii reaktora jądrowego.Obecnie na świecie działa 400 elektrowni jądrowych, a 68 jest w budowie. Energetyka jądrowa przeżywa renesans. Najwięcej elektrowni buduje się w Chinach.Niemcy zblokowały rozwój energetyki jądrowej. Głównym źródłem energii elektrycznej będą elektrownie gazowe, które pokryją 80% zapotrzebowania tego kraju na energie elektryczną, 20% energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych (np. elektrowni wiatrowych). W ciągu najbliższych 20 lat w Polsce wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Musimy rozwijać różne źródła dostaw energii elektrycznej, w tym pochodzące z energetyki jądrowej.

Adam Jakubowski z klasy 2 BM

Miłosz Kochański z klasy 2BM