Rejs morskim jachtem Zryw

W dniu 28 września Szkolne Koło Edukacji Morskiej z ZCEMiP zorganizowało dla uczniów rejs morskim jachtem Zryw. Tym razem rejs miał charakter szkoleniowo rekreacyjny i był dedykowany młodzieży z trzecich klas informatycznych, mechatronicznych i eksploatacji portów i terminali.
Jacht Zryw jest niespełna 11-metrowym, drewnianym jachtem żaglowym klasy Taurus, zbudowanym w 1978 roku. Obok Daru Szczecina jednostka jest własnością miasta Szczecina, a jej armatorem jest Centrum Żeglarskie.
Należy podkreślić, że śmiałkowie, którzy zdecydowali się na tę wyprawę nie mieli doświadczeń żeglarskich oraz pochodzą z klas o kierunkach nauczania nie związanych bezpośrednio z żeglugą. Tym bardziej należy docenić ich wysiłki w opanowaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych do sprawnej i skoordynowanej pracy załogi.
Przed wypłynięciem uczniowie poznali i opanowali wiązanie podstawowych węzłów żeglarskich niezbędnych w obsłudze jachtu, jednak przede wszystkim poznali generalne zasady bezpieczeństwa i zachowania się na jednostce pływającej.

Rejs odbył się po akwenie większej części Jeziora Dąbskiego, gdzie mogliśmy nauczyć się i przećwiczyć większość manewrów na żaglach, polegających na zgranej współpracy przy wydawaniu komend i zmianie ustawienia żagli.
Pogoda nie była sprzyjająca ze względu na zmienną siłę i kierunki wiatru oraz przelotne opady deszczu, jednak takie warunki pozwalają na lepsze wyszkolenie i zrozumienie zjawisk występujących podczas żeglugi jachtem żaglowym.
Każdy z młodych adeptów żeglarstwa przejmował rolę sternika, którego rolą jest wydawanie i egzekwowanie komend pozostałym członkom załogi, każdy obsługiwał liny, przy pomocy których ustawialiśmy żagle do optymalnego wykorzystania wiatru.
Wszyscy uczestnicy powrócili do portu z dużą satysfakcją z odbytego rejsu i nowych umiejętności. Mamy nadzieję, że ta przygoda pozostanie miłym wspomnieniem i zalążkiem przyszłej pasji uczniów ZCEMiP.

Z żeglarskim pozdrowieniem
Opiekunowie SKEM D. Śliwińska i W. Tomczak