2013.04.25-Gimnazjaliści śpiewają hymn narodowy.

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie Śpiewajmy hymn narodowy, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Konie i Natura” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w ZCEMiP.

Przedsięwzięcie swoim Patronatem objął Prezydent Miasta Szczecin. Projekt ten ma na celu m. in. kształtowanie tożsamości narodowej oraz rozbudzanie zainteresowań historią Polski poprzez zorganizowanie ciekawej uroczystości szkolnej. Należy dodać, iż w tym roku mija rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego jako hymnu narodowego.

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Sportowego nr 1 postanowili ją uczcić, biorąc udział w konkursie, dlatego 25 kwietnia o godzinie 13:40 uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 1 wzięli udział w uroczystej lekcji. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście: Pani Aleksandra Białonowicz ze Stowarzyszenia „Konie i Natura” oraz Dyrekcja ZCEMiP. Uczniowie najpierw obejrzeli prezentację Co każdy Polak wiedzieć powinien o Mazurku Dąbrowskiego? przygotowaną przez nauczycielki języka polskiego Urszulę Hajdukiewicz i Joannę Curyl. Gimnazjaliści dowiedzieli się, kiedy i gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego, w jaki sposób ta pieśń wpływała na życie narodu, jaki jest jej związek z historią Polski i Europy, jak należy rozumieć poszczególne strofy utworu. Zostały również omówione błędy, które niestety są powielane przez osoby wykonujące hymn. Można więc powiedzieć, że lekcja ta zintegrowała treści nauczania języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz muzyki. Następnie uczennica klasy 1Tiw Technikum Morskiego i Politechnicznego, Kinga Adasiak, dostarczyła wszystkim wzruszeń swoją żywiołową interpretacją wiersza Władysława Bełzy Jeszcze Polska nie zginęła.Na zakończenie pierwszej części uroczystości uczniowie oraz zaproszeni goście wspólnie wykonali hymn narodowy. Wychodząc na przerwę, zebrani mogli podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy 3G pod kierunkiem Pana Andrzeja Wojciechowskiego w ramach projektu Okna historii.

ZCEMiP za udział w tym konkursie zostało uhonorowane piękną tablicą pamiątkową z tekstem hymnu, która zostanie wyeksponowana w holu szkoły. Po uroczystej lekcji gimnazjaliści napisali test konkursowy, który sprawdził ich wiadomości dotyczące hymnu narodowego oraz umiejętność pisania opowiadania z dialogiem na temat związany oczywiście z Mazurkiem Dąbrowskiego. Wyniki będą opublikowane już wkrótce!