Akcja "Narodowe Czytanie" 2019

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, kiedy to Polacy sięgnęli do dorobku Adama Mickiewicza. W kolejnych edycjach czytano utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego czy Stefana Żeromskiego. Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruna Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego.  Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Utwory wymienionych pisarzy niewątpliwie zachwycają, prowokują do dyskusji i choć czasem prowadzą do sporów czy polemik, kształtują całe pokolenia Polaków. Wspólna lektura to doskonały moment, by dany tekst odczytać na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziś ukazuje Polskę i Polaków. Najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.
Do ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE, każdego roku włącza się nasza szkoła. W szkolnej bibliotece 20 listopada odbył się Szkolny Konkurs Czytania Nowel pod hasłem: PORA NA LEKTORA.
Jury konkursu, któremu przewodziła  Dyrektor ZCEMiP - PANI ELŻBIETA MOSKAL  uznało jednogłośnie, że zwyciężczynią tegorocznej edycji została uczennica klasy 1TNG - WIKTORIA BIAŁO, drugie zaś miejsce zajęła uczennica klasy 1Tlim - JULIA MARIAN.

Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu była gorąca kawa, herbata, słodkości i owoce zakupione dzięki przychylności Stowarzyszenia Rady Rodziców, które zawsze wspomaga organizowane przez nas imprezy.

Wymienione uczennice otrzymały nagrody ufundowane przez Panią Dyrektor, a reszta uczestników nagrody pocieszenia.
Zwyciężczyniom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i wspólnym spotkaniu z książką.

Organizatorki: Anna Brzezin-Bujnowska, Małgorzata Furmann i zespół humanistyczny