Mediacje rówieśnicze

Drodzy uczniowie,

nasza szkoła przystąpiła do projektu mediacji rówieśniczych w szkołach ponadgimnazjalnych Szczecina. Rewelacyjna sprawa!

W skrócie chodzi o to, że  będziemy mieli w szkole trzech naszych świetnie przeszkolonych do zarządzania konfliktem uczniów. Kilka informacji.

CZYM SĄ MEDIACJE RÓWIEŚNICZE?

To taki sposób rozwiązywania sporów, gdzie skonfliktowanym stronom w porozumieniu pomaga bezstronny i profesjonalnie do tego przygotowany mediator (kolega, koleżanka ze szkoły).

KIM JEST MEDIATOR RÓWIEŚNICZY?

Jest to uczeń cieszący się zaufaniem i szacunkiem innych uczniów, specjalnie przeszkolony do pełnienia roli mediatora szkolnego. Rozumie doskonale problemy skonfliktowanych stron ponieważ jest w ich wieku. Jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

JAKIE KONFLIKTY NADAJĄ SIĘ DO MEDIACJI?

W zasadzie wszystkie, które nie są ciężkim przestępstwem. Bójki, przezywanie, ubliżanie na portalach społecznościowych, wykluczanie z grupy itd.

PO CO MEDIACJA RÓWIEŚNICZA?

Przeciwdziała agresji i innym patologicznym zachowaniom oraz eskalacji konfliktu. Promuje rozwiązywanie konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy, natychmiast, poufnie, bez zaangażowania kadry pedagogicznej jeśli strony sobie tego nie życzą, poprzez wspomaganie dialogu prowadzącego do porozumienia.