Program profilaktyczny „ARS, czyli jak dbać o miłość”

Program składa się z trzech części:

I. Ars vivendi - sztuka życia

Dostarczenie uczestnikom wiedzy pomocnej w kształtowaniu zdrowego stylu życia, odpowiedniego dystansu do używania substancji psychotropowych. Najważniejsze tezy tej części programu:

- życie i dobre zdrowie to najważniejszy warunek miłości,

- substancje psychoaktywne nas oszukują, nie dają nam tego, co obiecują, powodują problemy.

II. Ars amandi - sztuka kochania

Uświadomienie, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych zakłóca rozwój miłości między ludźmi. Najważniejsze tezy tej części programu:

- substancje psychoaktywne mogą niszczyć miłość,

- substancje psychoaktywne negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.

III. Ars generandi – sztuka rodzenia

Kształtowanie postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych w kontekście zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym. Uświadomienie wpływu substancji psychoaktywnych na rozwój płodu. Najważniejsze tezy tej części programu:

-substancje psychoaktywne przyjmowane w czasie ciąży mogą powodować szereg zaburzeń i wad rozwojowych u dziecka,

-miłość rodzicielska chroni dzieci przed ryzykownymi zachowaniami.