NAVIGARE NECESSE EST, czyli nasi Uczniowie na praktyce morskiej w rejsie do Francji

Po raz kolejny, zgodnie z programem nauczania w naszej szkole, uczniowie ZCEMiP wypłynęli w rejs. To praktyka morska i szkolenie zawodowe przyszłych ludzi morza.

Z Gdyni na „Darze Młodzieży” wypłynęło 117 naszych uczniów z klas 2Tn, 2Tmo, 2Tż, 3Tn i 3Tmo. Po przepłynięciu wzdłuż wybrzeży Danii załoga przybyła do Rouen we Francji. Tu wszyscy praktykanci wzięli udział w wielkim morskim festiwalu i zlocie żaglowców pod nazwą "L'Armada 2019", który odbywał  się w dniach 6-16 czerwca.

To siódma edycja imprezy, która od 30 lat organizowana jest przez Stowarzyszenie „L'Armada de la Liberte”. Zlot trwał aż 10 dni a przy nabrzeżach Sekwany cumowały najsłynniejsze jednostki świata, takie jak:  Siedow, Mir, Kruzenshtern, Mircea, Shabab Oman II, Cisne Branco, Cuauthemoc, Belem i wiele innych, w sumie około 50 jednostek.

Już na początku imprezy polski „Dar Młodzieży” odwiedziło około 6000 osób!  Zwieńczeniem imprezy "L'Armada 2019" była  wielka parada na 120 kilometrowej trasie wzdłuż Sekwany, od Rouen aż po ujście w Le Hawre. W tym roku motywem przewodnim zlotu jest 75. rocznica lądowania aliantów w Normandii (6 czerwca 1944).

Na zdjęciach widzimy naszych uczniów w Rouen, tuż przed wypłynięciem do portu w Calais.

Załoga powróci do Szczecina 29 czerwca 2019 r.