III Międzyszkolna Debata już za nami...

05 grudnia 2017 roku w hali sportowej naszej szkoły odbyła się III Międzyszkolna Debata „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” Ile prawdy jest w tych słowach? Podczas ponad dwugodzinnego spotkania młodzież Zespołu Szkół nr 3 i ZCEMiP dyskutowała na temat miejsca Polski we współczesnej Europie i na świecie.

Szkołę gości  reprezentowała drużyna w składzie: Paulina Matuszewska, Hanna Drzewiecka, Filip Małecki, Marianna Sochacka i Michalina Tran.Natomiast drużynę  naszej szkoły tworzyli:  Natalia Przybyłowska, Jakub Jancelewicz, Mateusz Poręba, Łukasz Taberski i Dominik Lewicki.

Debata  podzielona została na pięć  wątków tematycznych:

1. Czy polska myśl naukowa miała wpływ na tworzenie się nowoczesnej myśli technicznej?
  2. Czy Rzeczypospolita słusznie była określana jako przedmurze chrześcijaństwa i wschodnia flanka cywilizacji europejskiej?
  3. Czy polski czyn zbrojny miał wpływ na zwycięstwo aliantów w czasie II wojny światowej?
  4. Czy Polacy mają wpływ  na rozwój współczesnego świata, czy raczej nasza rola jest marginalna?
  5. Czy słowa Stanisława  Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie...”  można odnieść do Polaków?

Na zakończenie każdej części głos zabierali zaproszeni eksperci, wśród których byli: Pan prof. dr hab. inż.  Stefan Berczyński  z  Zachodniopomorskiego  Uniwersytetu Technologicznego, Pan dr hab. prof. US Henryk Walczak z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, Pan Jerzy Sołtysiak -  Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty,    Pan Grzegorz Czapski - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN  w Szczecinie oraz Pani Agnieszka Kuchcińska – Kurcz - Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu Przełomy.

Tematyka historyczna była pretekstem do przemyśleń dotyczących współczesności. Za każdym razem do konkluzji młodzieży odnosili się eksperci i zaproszeni goście z widowni.Jak co roku młodzież stanęła na wysokości zadania. Wiedza, argumentowanie i opanowanie to atuty młodych uczestników debaty, należy bowiem podkreślić, że  konieczność bronienia tezy, która nie zawsze jest zgodna z przekonaniami jest zadaniem bardzo trudnym.

Goście z wielkim uznaniem wypowiadali się na temat debaty - jej pomysłu, konstrukcji i przygotowania młodzieży debatującej oraz postawy publiczności.

Zapraszamy za rok na kolejną międzyszkolną debatę.