Delegacja uczniów ZCEMiP na Marszu Żywych 2017

Młodzież z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej

w Szczecinie po raz czwarty uczestniczyła w Marszu Żywych 2017. Jak co roku, sumiennie się do tego przygotowywała, poprzez udział w wykładach, dyskusjach oraz pokazach dokumentów filmowych. Celem uczestnictwa w uroczystości uczniów Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej było upamiętnienie ofiar zbrodniczego, nazistowskiego reżimu. Ważnym elementem przygotowań było zwiedzanie muzeum Historii Miasta Krakowa znajdującego się w budynkach dawnej administracji Fabryki Emalii Oskara Schindlera w Krakowie.

Przed rozpoczęciem marszu nasza młodzież zwiedziła teren byłego obozu Auschwitz-Birkenau, zwracając uwagę na pamiątki po dramatycznych wydarzeniach II wojny światowej, bolesnych  dla społeczności żydowskiej, polskiej, światowej. Każdego roku odwiedzamy  Blok 11, w którym przebywał rotmistrz Witold Pilecki, postać szczególnie nam bliska-wielki patriota, oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego.

W trakcie trwania uroczystości nasza młodzież odbyła wiele interesujących rozmów ze swoimi rówieśnikami, którzy przybyli z ok. 50 krajów, by złożyć hołd ofiarom Holocaustu. Tematem przewodnim był problem zafałszowywania historii i niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej.

Po zakończeniu uroczystości nasza młodzież z Oświęcimia pojechała do Krakowa, skąd wieczorem powróciła do Szczecina.