Uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej oraz Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja dyskutowali o polskich mitach narodowych.

W piątek 25 listopada 2016 roku w auli naszej szkoły odbyła się II Międzyszkolna Debata na temat „Polskie mity narodowe – korzystne czy katastrofalne dla dziejów Polski?” Była to druga  z cyklu debat  odbywających się w okresie obchodów Narodowego Święta Niepodległości, a poświęconych dziejom naszego narodu. Młodzież uczestnicząca w debacie dyskutowała o sprawach  nurtujących  Polaków,  które wiążąc się z historią naszego  narodu, mają wpływ  na rzeczywistość, w której żyjemy i którą wspólnie tworzymy.   Podczas niemal dwugodzinnego spotkania uczniowie obydwu szkół z wielkim zaangażowaniem dyskutowali o polskich mitach narodowych. Szkołę gości reprezentowali: Agata Molak, Michał Piątek, Ewa Nieznalska, Ada SŁysz i Kacper Marcinowski. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dominik Niedźwiecki (3Tiw), Łukasz Taberski (1Tiw), Dominik Lewicki (2Tn), Natalia Przybyłowska (1Tn) i Michał Krajnik (2Tn).
Rozważania podzielono na pięć wątków tematycznych:
1. Rzeczpospolita szlachecka - pierwsza europejska demokracja  czy kompromitacja? 2.Powstania narodowowyzwoleńcze-bohaterstwo i mesjanizm  czy niepotrzebna ofiara?
3. Polacy podczas II wojny światowej - czy warto było walczyć „za wolność Waszą i Naszą”?
4. Czy polski głos liczy się we współczesnym świecie, czyli tęsknota za Polską Jagiellonów.
5. Polskie mity narodowe- pomost  czy mur na drodze ku zjednoczonej Europie.
Po zakończeniu prezentacji stanowisk przez uczniów obydwu szkół w poszczególnych blokach tematycznych głos zabierali eksperci, wśród których byli: Panie Agnieszka Kuchcińska – Kurcz  pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Centrum Dialogu Przełomy, Katarzyna Rembacka  naczelnik  Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie, Anna Kowalczyk  dyrektor Zespołu szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz ksiądz Ryszard Kamiński kanonik Kapituły Wolińskiej i proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Szczecinie. Komentarze zaproszonych ekspertów były doskonałym uzupełnieniem dyskusji młodzieży oraz ukazaniem innego  spojrzenia na rozważane problemy.
 Uczniowie obu szkół potrafili opanować  tremę  związaną z publicznym wystąpieniem, wykazali się nie tylko wiedzą, ale i opanowaniem, dowcipem oraz umiejętnością reagowania  na argumenty adwersarzy.  Na koniec zgromadzona w auli publiczność, którą stanowili zaproszeni goście oraz młodzież obydwu szkół, zadawała ekspertom i debatującym uczniom pytania tak liczne, że ze względu na ograniczony czas debaty nie wszyscy mogli swoje wątpliwości rozwiać.
Już dziś, ze względu na duże zainteresowanie młodzieży dyskusją na tematy dotyczące historii naszego narodu, możemy zaprosić na III Międzyszkolną Debatę za rok.