2014.09.17-Pamięć i historia

17 września 2014 roku młodzież klas wojskowych  oddała hołd ofiarom agresji Armii Czerwonej na Polskę, godnie uczestnicząc w uroczystości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Katyń.17 września 1939 o godzinie 4.00 rano wojska sowieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile około 1 miliona żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji (1932), umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów oraz realizując ustalenia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow - czwartego rozbioru Polski. Agresja radziecka na Polskę nastąpiła w chwili, gdy toczyła się bitwa nad Bzurą, broniły się Warszawa, Lwów, Modlin oraz Hel,a dowództwo wojsk polskich podejmowało próby organizacji obrony na tzw. przedmościu rumuńskim. Wobec szybkich postępów wojsk sowieckiego Frontu Ukraińskiego organizacja obrony stała się niemożliwa.Obchody 75.rocznicy napaści sowieckiej na Polskę odbyły się na Cmentarzu Centralnym pod Krzyżem Katyńskim. Przemówienia władz państwowych kościelnych, wojskowych i przedstawicielki Stowarzyszenia Katyń, były żywą lekcją historii. Pamięć ofiar uczcili: prezydent miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek, wojewoda zachodniopomorski Pan Marek Tałasiewicz, Arcybiskup  Andrzej Dzięga, przedstawiciele Wojska Polskiego i Policji, przedstawiciele kół kombatantów, mieszkańcy Szczecina.Młodzież klas wojskowych złożyła wiązankę kwiatów pod Krzyżem Katyńskim w imieniu całej społeczności naszej szkoły.Uroczystość została zarejestrowana przez Szczeciński Oddział Telewizji Polskiej.