2014.03.16 XXXIII Rad Szlakiem Artylerzystów

W niedzielę 16.03 braliśmy udział w XXXIII Radzie Szlakiem Artylerzystów organizowanym przez klub „Wiercipięty”. Trasa rajdu przebiegała z osiedla Bukowego , koło głazów: Grońskiego i Serce, dalej Doliną Zielawy nieopodal Bukowca. Następnie, szlakiem czerwonym mijaliśmy głaz Omszały i resztki Szwedzkiego Młyna docierając do Polany Słonecznej. Wycieczkę prowadził pan Janusz Wesołek- przewodnik z klubu Wiercipięty. Od niego można było się dowiedzieć wiele ciekawych informacji, np. że  Osiedle Bukowe rozpoczęto budować na początku lat 80 tych poprzedniego wieku i projektowano je na 18 tysięcy ludzi. Dziś ten teren zamieszkuje około 14 tysięcy mieszkańców. Poza tym opowiadał kim był Stanisław Groński i jakie były okoliczności jego tragicznej śmierci na Mount Blanc. Dolina Zielawy i Chojnowska Droga ukazały natomiast przepiękne buczynowe wąwozy z głazem Omszałym jako ozdobą. Jak głosi legenda,  został on tam rzucony przypadkiem przez diabła, który to siedząc nad Jeziorem Szmaragdowym chciał dorzucić kamieniem do wsi Kołowo i ją zniszczyć. Niestety kamień doleciał tylko do Zielawy.

Kilometr dalej przewodnik pokazał nam ruiny młyna zwanego Szwedzkim lub prochowym, gdzie w XVII wieku Szwedzi produkowali proch.

Rajd zakończył się konkursami i ogniskiem. Pomimo wietrznej i deszczowej pogody wycieczka się udała, a zabawa na mecie była „przednia” .