Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Społeczność szkolna ZCEMiP co roku włącza się w obchody tego święta, organizując Tydzień Kultury i Języka Polskiego. Konkursy i wydarzenia, które przygotowaliśmy mają na celu rozbudzenie w uczniach technikum zainteresowań humanistycznych oraz zwrócenie uwagi na ważny aspekt poprawności językowej.

20 i 21 lutego – szkolny Konkurs frazeologiczny.
21 – 29 lutego – tworzenie komiksów propagujących kulturę języka polskiego.
26 lutego – konkurs Literacka studniówka.
29 lutego – oglądanie spektaklu Tango w reż. Macieja Englerta (platforma Teems).
04 marca – szkolny Konkurs ortograficzny.

UWAGA! Dokładne Terminy mogą być skorygowane ze względu na ewentualną zmianę planu lekcji.