Erasmus i Saloniki 2023

Wyjazd do Salonik w ramach projektu ERASMUS+ „Kompetencje na miarę czasów – międzynarodowe zawodowe staże uczniowskie i kadry w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej" trwał od 29 października do 11 listopada 2023 roku.
Uczniowie naszej szkoły kształcący się na kierunkach technik mechanik, mechatronik oraz mechanik okrętowy, przez dwa tygodnie odbywali staże zawodowe, poszerzając swoje doświadczenie o rynek międzynarodowy.
Firmy, które podjęły współpracę z ZCEMiP i przyjęły naszych stażystów to:
• Mercedes Georgiadis - autoryzowany serwis aut marki Mercedes
• Stamatakis - serwis aut po wypadkach drogowych
• Patsalas - produkcja elementów aluminiowych dla różnorodnych konstrukcji
• Fire Department - oddział portowej straży pożarnej przy Thessaloniki.
Zdobyta wiedza teoretyczna, jak i praktyczna na pewno okaże się przydatna na dalszej drodze kształcenia zawodowego. Dodatkowo przełamanie barier językowych oraz kulturowych dało nowe spojrzenie na wykonywane przez uczniów zawody.
Drugi tydzień pobytu w Grecji był oczywiście równie wypełniony atrakcjami turystycznymi, jak i pierwszy. Tym razem udało nam się zwiedzić interesujące muzeum bizantyjskie, łuk Galeriusza oraz Rotundę. Odbyliśmy również niezliczone ilości spacerów po ulicach Salonik oraz wzdłuż nadmorskiego bulwaru, którego długość, to aż 8 kilometrów.
Podziękowania dla Państwa:
· Marcin Pracz - koordynator projektu ze strony ZCEMiP;
· Magdalena Wilczyńska – opieka merytoryczna nad uczestnikami wyjazdu;
· organizacja edukacyjna „Ipodomi” – koordynator projektu ze strony Greckiej;
· opiekunowie wyjazdu: Jolanta Halicka i Łukasz Śmigiel.
Sprawozdanie: Antonina Soboń, uczennica klasy 5TmeP.