Lekcja kryptografii na Wydziale Elektrycznym ZUT

13 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 4TiwG, 4TiwP, 4TmeP i 3Tiw mogli się poczuć jak studenci:) Uczestniczyli bowiem w zorganizowanych specjalnie dla nich wykładach i laboratoriach na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Temat zajęć dotyczył kryptografii, a dokładniej jednokierunkowej funkcji skrótu, czyli jednej z najpopularniejszych metod wykorzystywanych do ochrony plików, haseł czy na potrzeby podpisu elektronicznego.
W części laboratoryjnej uczniowie szyfrowali pliki graficzne i próbowali je odtworzyć. W zależności od użytych algorytmów, efekty deszyfrowania były mniej lub bardziej dokładne, a w niektórych przypadkach odtworzyć plików się nie dało. Przy okazji udało się "odkryć" właściwości różnych trybów algorytmów symetrycznych szyfrów blokowych, czyli "koni roboczych" współczesnej kryptografii.
Nasi uczniowie poradzili sobie z zadaniami bardzo dobrze i zostali zaproszeni na kolejne zajęcia w ZUT, które, mamy nadzieję, już niedługo:) Dziękujemy!

PS Nie twórzcie haseł "słownikowych", lecz przede wszystkim długie, przeplatane znakami specjalnymi lub wielkimi literami;)