Szkolenie z ratownictwa wodnego

We wtorek 20 września 2022 roku w Centrum Żeglarskim odbyło się dla szkół średnich szkolenie z ratownictwa wodnego – na tratwie ratunkowej. Szkolenie odbyło się w ramach „Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej”, do którego należy Szkolne Koło Edukacji Morskiej z ZCEMiP, które również wzięło w nim udział.

Tym razem swoich sił mogli spróbować uczniowie nie tylko związani z kierunkami morskimi w naszej szkole (którzy mają takie szkolenia w ramach ITR-ów), ale byli z nami też uczniowie kierunku mechatronik, informatyk wojskowy, technik spawalnictwa. Prowadzącym zajęcia był kpt Przemysław Dziarnowski, który rozpoczął od szkolenia teoretycznego, gdzie zaprezentował i omówił środki ratunkowe jakie znajdują się na wszystkich jednostkach pływających po akwenach wodnych. Następnie wszyscy pełni wiedzy przeszli na zajęcia praktyczne na wodzie czyli wejście z wody do tratwy ratunkowej. Mimo nie najcieplejszej pogody chętnej młodzieży do wskoczenia do wody nie zabrakło. Wszyscy ochotnicy stosując się do wskazówek prowadzącego poradzili sobie doskonale z wejściem do tratwy, co wcale nie jest takie proste i łatwe biorąc pod uwagę stres, chłód i strach w sytuacji kryzysowej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęci i odwagę!!!

Opiekunowie SKEM
D. Śliwińska , W. Tomczak