Dzień Ziemi 2022

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbywały się przez dwa dni. Pierwszego dnia 21.04.22 uczniowie z klas 2 Tn, 2 Tiw, 2Ts, 1Tn i 4 Tn uczestniczyli w dwóch webinariach. Pierwszy z nich pt. „Kupuj odpowiedzialnie” prowadziła Pani Dominika Cieślar, która jest związana z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie. Pani Dominika poruszyła kwestie związane z zanieczyszczeniem wody, marnowaniem żywności. Wytłumaczyła, czym jest ślad węglowy i ślad wodny oraz podała proste wskazówki, jak ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Uczniowie poznali aplikację mobilną „Pytaj o chemię”, która służy do skanowania kodu kreskowego tak, aby móc otrzymać informację o zawartości niebezpiecznych substancji w produktach (tzw. SVHC).

Drugi webinar poprowadziła Pani Kamila Kielar, uczestniczka samotnej kajakowej wyprawy po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Prelegentka mówiła o tym, jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości do niej i szacunku.

Drugiego dnia 22.04.22 uczniowie pierwszych klas – 1Tsp, 1Tnp i klasy 2Tiwp mieli okazję spotkać się z Panem Pawłem Madejskim, szczecińskim podróżnikiem i miłośnikiem szczecińskiej przyrody. Pan Madejski bardzo ciekawie opowiadał o Antarktyce, na której spędził rok swojego życia. Uczniowie mogli się dowiedzieć m.in. jak zmienił się ten obszar w wyniku zmian klimatycznych, jaka fauna i flora występuje na tych terenach i jak żyje się w tak trudnych warunkach przyrodniczych.

Mamy nadzieję, że uczniowie wynieśli ciekawą i przydatną wiedzę oraz zrozumieli jak wiele zależy od naszego indywidualnego działania wpływającego na stan środowiska naturalnego.

Organizatorki: E.Wołoszyn, I.Malinowska